Az álcázás használata by Novak

A OldGame2 Wiki wikiből
Alca.PNG

Az álcázás - általános leírás

Az álcázás a tőrnindzsa speciális készsége, melyet főként negyedikként vagy ötödikként fejlesztenek mesteri szintre, de természetesen vannak bátrabbak, akik az első három hely egyikére teszik. Habár az álcázáshoz számos taktika párosulhat, s ebből kifolyólag sok előnye van, továbbra is arra buzdítanám az újoncokat, hogy elsőként a leshely, a kard forgatag és a villám csapás bármely kombinációját fejlesszék ki, s csak utána térjenek át az álcára. Természetesen már a legelején megéri legalább egy pontot rátenni.

Ez a készség lehetővé teszi használója számára, hogy néhány másodpercig "láthatatlan" legyen. Ez azonban sajnos nem teljesen igaz. Ha "csillog" a fegyvered vagy a vérted, vagy az ellenfél csupán rád kattintott a párbaj megkezdése előtt, máris tudhatja, merre leledzel, ugyanakkor a lábnyomaidat sem takarja el semmi.

Ami fontosabb, hogy ez a készség(=skill) alacsonyabb szinten kis, magasabb szinten nagy mértékben erősíti a leshely nevű készséget, melyet érdemes az elsők között M-esre húzni. Ne felejtsük el azonban azt sem, hogy az álca a leshely mellett a villám csapást is erősíti! (Személyes tapasztalatok alapján azt mondanám, a leshelyet sokkal jobban erősíti, mint a villám csapást, de utóbbinál is megfigyelhető ez a bónusz.)

Az álca hozzávetőleg az 50-es, esetleg 55-ös szint elérésével válik fontos párbajelemmé a nindzsa a számára. A leshely önmagában is jóval nagyobbat sebez az ellenfélen (akár szörnyre is érthetjük), mint az előzetesen kiírt érték. Ha a leshely ikonjára kattintunk, azt olvashatjuk, hogy hátulról érkező támadás esetén megnő a sebzés értéke. Mikor kezdő voltam, ennek nem hittem, de azóta minden egyes párbajom során megtapasztaltam ennek érvényességét. Nos, az álcázás, még ha csak egyes szintű is, jelentősen növeli a sebzés értékét. Korábban csak 2%-os bónuszt olvashattam, ha rámentem az egérrel az álca ikonjára, mégis hozzávetőleg 500-zal sebeztem többet ellenfelemre, ha álcáztam. (A leshelyem kiírt értéke ekkor kb. 1200 volt, melynek 2%-a értelemszerűen nem 500.)

A kétféle bónusz természetesen egyszerre is bevethető, s ilyenkor a kiírt sebzés értéke akár meg is duplázódhat! Magasabb szinten (70-es szint környéke) gyakori, hogy egyes készségek "bekritelnek", azaz a bevitt készség kritikus találatot eredményez. Ha a két bónusz (ellenfél háta mögé lopódzás és álcázás) hozzáadódik a kritikussá sikeredett leshelyhez, akár négyszer annyit is sebezhet, mint a kiírt érték!

Természetesen a villám csapással is próbálkoztam, de egyelőre nem sok sikerrel. Az álcázás miatt ugyan többet sebzek néhány százzal, de ez az érték nem olyan számottevő, mint a leshely esetében.

Az álcázás mint készség egyik nagy hátránya, hogy ha csak véletlenül ütünk a levegőbe vagy használunk egy készséget amíg az álca rajtunk van, az hirtelen eltűnik, ismét támadhatóvá válunk, és várhatjuk, amíg letelik a feltöltési idő (ami természetesen nagyon hosszú). Mindazonáltal gyakran lehet vele célt téveszteni, főként akkor, ha tapasztaltabb játékossal van dolgod, hiszen a legtöbben ilyenkor eszeveszett futkosásba kezdenek, a nindzsa támadó készségei pedig leggyakrabban nem érik el az ellenfelet. Talán ezek miatt tartják a legtöbben macerás, sőt hasznavehetetlen készségnek, pedig csak egy kevés gyakorlás és egy kis odafigyelés szükséges az álcázás tökéletes használatához.

Technikák - taktikák

Az álcázáshoz úgymond kifejlesztettek jó néhány technikát. Ezeknek többségével számos játékos tudatában van, de nem árt, ha valamennyit - előnyeivel és hátrányaival együtt - egy helyen gyűjtünk össze.

Az egyes technikákat két csoportba soroltam aszerint, hogy azok játékosok vagy inkább szörnyek ellen hatásosak.

Párbaj technikák

Az egyik legtöbbet használt és talán leghatásosabb technika, amikor a nindzsa a párbaj során megmérgezi ellenfelét, majd rögtön beveti az álcázást. A mérgezés összesen tízszer sebez, és egy sebzés az ellenfél összes életpontjának (továbbiakban TP) 5%-át jelenti, azaz, ha eltekintünk ellenfelünk életpontjainak regenerációjától (továbbiakban TP reg), a méreg a másik fél életét felére csökkenti. A győzelemhez ez azonban közel sem elég! Javasolt egy-egy készség, esetleg az összes támadó készség egymás utáni bevitele (továbbiakban skillsor), s csak utána a mérgezés, végül az álca.

Saját példával szemléltetném a fentebb leírtakat. A leshely, a kard forgatag és a villám csapás M-es, a méreg felhőre egy pontot tettem, az álcázás négyes. Elsőként egy villám csapást indítok (ha harcossal vagy íjásznindzsával van dolgom, megvárom az ájulást okozó támadást, és utána vágok bele), utána egy leshelyet, s végül a hat ütést követő kard forgatagot indítom. A kard forgatagom (70-es ÜGY, 30-as ERŐ mellett (M8)) 3% mérgezési eséllyel rendelkezik, ennélfogva gyakran megesik, hogy már ekkor sikerül a mérgezés. Ha ez mégsem jön össze, még mindig ott a méreg felhő (1% esély), valamint mérgezési eséllyel rendelkező felszerelésekkel is növelhető a tényleges mérgezési esély. Amint megtörtént a mérgezés, rögtön álcába vonulok, és körbe-körbe vagy egy véletlenszerű pályán futkorászok. Ezt követően kétféle út áll előttem. Ha tudom, hogy nagyon erős az ellenfél, az utolsó pillanatokig várok, s csak akkor indítok leshelyet/villám csapást. Ha pedig nagyjából azonos súlycsoportban van velem, esetleg valamivel gyengébb, amint betöltött a két említett támadó skill egyike, rögtön támadok. Ha ellenfelem közepes erősségű, általában leterítem egy ilyen sorozattal, ha pedig jóval erősebb nálam, elképzelhető, hogy újabb skillsorra lesz szükségem.

Megjegyzés: A mérgezési esélyt több módon is lehet növelni. A tőrnindzsa két készsége, a méreg felhő és a kard forgatag alapvetően rendelkezik mérgezési eséllyel, és ezek magasabb szintre emelésével megnő az esély értéke. Emellett az egyes felszerelésekkel is növelhetjük esélyünket. A leggyakoribb a sisak és a fegyver, a maximális érték, mely egy tárgyban lehet, tudtommal 8%. De nem árt az óvatosság, hiszen a mérgezés nagy szintkülönbség (ellenfeled jóval magasabb szinten áll) esetén még magas érték mellett is szinte lehetetlen. (Azt mondják, hozzávetőleg 8 szintnyi különbségen belül fordulhat elő a mérgezés, azon kívül felfelé csak ritkán, lefelé pedig nő az esély.)


Leginkább ehhez a példához tudnám hasonlítani a következő technikát, ámbár a két módszer között alapvető különbségek is vannak. A támadás ismét ugyanaz (skillsor és álca), ebben az esetben azonban nem az ellenfél mérgezése a cél. Amíg a tőrnindzsánk elvégzi a skillsort, addig szép számmal kapja a készségeket és az ütéseket, ezért célszerű egy kis pihenőt tartani az összecsapás közben. Ekkor jöhet szóba az álcázás. Szépen álcázom magam, futkározok égbe-világba, s eközben töltődik az életem. A technika hátulütője, hogy amíg a mi életünk töltődik, addig az ellenfélé is. Így hát ezt a technikát csak azoknak javasolnám, akiknek az átlagosnál jóval nagyobb a TP regjük és/vagy TP veszteségük. Főként kevés TP-vel rendelkező játékosok ellen éri meg bevetni, tehát ne az agyonturbózott harcosokat és fekete mágus surákat (továbbiakban BM sura) akarjuk ekképp padlóra küldeni.

Megjegyzés: Ha a párbaj előtt az ellenfél rád kattintott, látni fogja, hol bujkálsz, és némely kaszt támadást is tud indítani (íjásznindzsa, BM sura, sámánok), ezért alaposan meg kell gondolni, ki ellen vetjük be. (Természetesen akadhatnak tapasztalatlanabbak, akik ezt még nem ismerik. :P)


A következő taktikát jómagam is hosszú ideig alkalmaztam. Szintén egy közismert technikáról van szó, bár ennek hatékonyságáról már megoszlanak a vélemények. Mint tudjuk, az álca erősíti a leshelyet. A készségpontok leshelyre pakolása, az álca erősítése, az ERŐ és az ÜGY növelés mellett úgy is növelhetjük a bevitt találat erősségét, ha az ellenfél háta mögé osonunk, és onnan indítjuk a leshelyet. (Ezt már korábban is leírtam.)

A technika a következő: Megkérem leendő ellenfelem, hogy Ő hívjon ki engem párbajra. Amint ez, és a szokásos "-g? -g" megtörtént, benyomom az álcázást, majd elindítom a párbajt. (Ha a játékos nem egyezik bele, nem csinálok belőle nagy ügyet. Akkor én hívom ki, és amint elfogadja a párbajt (=PvP), álcázom magam. Azonban figyelmesnek kell lenni, mert ha nem várom meg, hogy elfogadja, de az álcát már aktiválom, lőttek a párbajnak, hiszen várhatok egy percet, mire megint álcázhatom magam.) Ha az előkészületek lezajlottak, azonnal az ellenfél háta mögé osonok, s ezt követően alkalmazom a leshelyet. Amíg nem támadok, az ájulás miatt nem kell tartanom, hiszen álca közben a testi harcos nem tud száguldással rám támadni. (Kard ütéssel még nem teszteltem, ebben nincs tapasztalatom. Az viszont továbbra is fennáll, hogy a sámánok, BM surák és íjásznindzsák könnyedén eltalálnak, ha előbb rám kattintottak.)

Habár a hátulról érkező támadás és az álca jól erősítik a leshelyet, ami akár kritikus találatot is okozhat, könnyen célt lehet vele téveszteni, hiszen az ellenfél többnyire mozgó célpont. Óriási mázlink van, ha a másik fél megáll és beengedi a leshelyet. :)


Nos, fogalmam sincs, hányan tudnak róla, de az álcával, ha pontosak és gyakorlottak vagyunk, el lehet kerülni a testi harcos ájulást okozó támadását, a száguldást. A technika végrehajtásánál mi sem egyszerűbb: amint észrevesszük, hogy a cimbora száguldással szeretne felénk közeledni, egyből nyomunk egy álcát. Ilyenkor a száguldás még nem sül be, erre figyelnünk kell! Várni kell egy pár másodpercet, amíg teljesen besül, de ezt az időintervallumot kis gyakorlás után meg lehet érezni. Ugyanez a helyzet magával a száguldással is: ha jó az időérzékünk, vagy csak sokat párbajoztunk, kitalálhatjuk, mikor jönnek felénk száguldással.

Amint a harcos készsége besül, könnyű dolgunk van: jöhet egy leshely (ami álcás, és akár még hátulról is érkezhet), hat ütés a tőrrel, majd egy kétszeres (ügyesebbeknek háromszoros) kard forgatag, villám csapás, és esetleg méreg felhő. A testi harcos száguldása hamar visszatöltődik, ezért könnyen megeshet, hogy a méreg felhő, vagy talán már a villám csapás is besül, valamint időközben a háromirányú vágással és a forgó karddal szépeket sebezhet ránk. Mindenesetre az álca egy skillsor erejéig tökéletesen helyettesíti az ájulás immun pajzsot.


Itt jegyezném meg, hogy az álca nem jelent biztos védelmet! A "csillogó" fegyver és/vagy vért, a lábnyomok és a minitérkép mind-mind ellenfelünket segítik. Ha az álcázás előtt az ellenfél sikeresen mérgez, ismét nyomon követhetővé válunk! Sokan a párbaj előtt jobb egérgombbal ránk kattintanak, s így továbbra is be tudják vinni készségeiket, mintha mi sem történt volna. Utóbbira leginkább a sokat emlegetett BM suráknak, sámánoknak és íjásznindzsáknak van szüksége, habár a gyakorlottabb párbajozók kattintás nélkül is ki tudják számolni, hol van és hol lesz a tőrnindzsa. Továbbá, a BM sura láng lelke készsége addig érvényes, amíg a sura mana pontjai (továbbiakban MP) el nem fogynak/le nem telik az ideje/a játékos ki nem kapcsolja, tehát akkor is ér a támadás, ha álcát nyomunk.

Szörnyek ellen

Az álcázásnak nem csak akkor élvezhetjük hasznát, ha párbajozunk; szörnyek(=mobok) ellen is hatásos lehet.

Jómagam az erősebb szörnyek, esetleg főnökszörnyek (BOSS) ellen szoktam alkalmazni. Ki lehet tapasztalni, hogy mekkora az a távolság, amelyből az egyes agresszív mobok észrevesznek bennünket, s később ennek megfelelően használhatjuk az álcázást. Ha ez megvolt, a szörny mögé lopódzom, és a hátába döföm a leshelyemet, amely szépen megcsonkítja az életét. Tehát a fent említett egyik párbajtechnikát szörnyek ellen is tökéletesen ki lehet vitelezni.

A másik a menekülés. Igen, szégyen a futás, de hasznos. :) Többek között a majom kazamatában élvezhetjük ennek hasznát, ahol minden egyes szörny agresszív. Ha erősebb majmok között akarunk átfutni, vagy csupán meghaltunk, és több időt szeretnénk adni a karakternek, hogy regenerálódjon a TP-je, megéri álcát nyomni. Ez persze nem csak a majom "kaziban" hatásos. Bármilyen agresszív típusú mob ellen bevethető (BOSS-ok (pl.: Sárga tigris szellem, Kilencfarkú, Sivatagi teknős, Pókkirálynő), és egyéb szörnyek (pókkazamata, Sohan-hegy agresszív szörnyei, map2 brutális jelzőjű szörnyei) ellen.

A Démon torony (továbbiakban DT) 7. szintjén, az utolsó 65-ös meteor elpusztítása után megtelik a terem szörnyekkel, és leesik egy 70-es meteor. A "nagyok" ilyenkor legtöbbször lehalásra szólítják fel "kisebb" társaikat. Amíg a "kicsik" fekszenek, a "nagyok" megölik a szörnyeket, s egyúttal tiszta helyet hoznak létre. Azonban egyszer-kétszer előfordulhat afféle malőr, azaz, a "kicsi" játékos felkel, de a szörnyek mégis megölik. Az általános módszer ilyenkor a fehér zászló használata, ami, tudtommal, sok pénzbe kerül. Nos, a nindzsa ilyenkor egyszerűen benyomja az álcázást, és máris nem tudnak rátámadni a szörnyek néhányszor tíz másodpercig. (Ez a készség erősségétől függ.)

Azt hiszem, ennyi. :)

Személyes eszközök