Tudatos fejlődés - by woaning
Vannak a karakterleírások, hogy építsünk ezt vagy azt, esetleg ilyen-olyan farmkarikat, de hogy lényegében mit is kezdjünk magunkkal, arról nem sok szó esik. Eme leírással egy olyan működő "rendszert" próbálok bemutatni / felvázolni, amivel normális anyagi háttérrel rendelkező karit rakhatunk össze. Mindenkinek szüksége van a yangra, de mindenki másképp szerzi be a pénz. Nem farmkari leírás lesz ebből, csupán szemléltetni szeretném, hogy mennyit lehet nyerni, ha ésszel játszik valaki. Vannak benne egyértelmű dolgok, sokaknak lehet, hogy nem is fog semmi újat mondani, de lehet, hogy valakinek ez menti meg az életét.
Olyanoknak írtam, akik többször kezdték újra, de 40 vagy 50 fölé még nem jutottak, mert elakadtak valamiért. Olyanoknak, akik félnek pvp karit kezdeni, mert úgy érzik nem tudnának fejlődni vele. Olyanoknak, akik unják már a szerverüket, átmennének egy másikra, csak nem mernek mindent előlről kezdeni...
Sokan szembesültünk azzal a dologgal, hogy egy új karakter kezdésekor gyakran két oszlopnyi tekercs is van a monitor szélén a sok küldetés miatt, azt sem tudjuk merre rohanjunk és épp milyen mobot üssünk... Kipróbáltam régebben egy dolgot, ami nagyon bevált. Elkezdtem ütni a vadkutyákat, amint megjelent az új karakterem. A megbízásokból kapott felszerelési tárgyak segítségével gond nélkül el lehet érni az 5-ös szintet, amikor irány az oktató és a térképen villogó összes küldetés. Ezeket megcsináltam és addig csápoltam, hogy 10-es legyek. Leadtam a 0-5 közti küldiket, felvettem az 5-10 köztieket, amiket ismét egyszerre csináltam, közben be sem mentem a városba, egészen addig, míg nem lett a kari 15-ös. Küldiket leadtam és az előző 5 szint küldetését felvettem.
Ezzel elég sok rohangálást spórolhatunk meg, ráadásul gyakran előfordul, hogy nem találunk valamilyen mobot, de az előző és a következő küldetés célpontjaiba meg folyton belebotlunk, csak azok meg már/még nem kellenek. Ezzel a módszerrel egy délutánonként 1-2 órát gépező játékos szinte napokat spórolhat (nem beszélve az idegrendszeréről).
Azt, hogy ötösével vettem fel a küldetéseket, egész kellemesen lehet csinálni nagyjából 25-ös szintig, utána már úgyis alig kell map1-en variálnunk.
A megbízásoknál, amikor mobot kell választanunk, érdemes sok dologra odafigyelni (és előre tudni is, hogy mik lesznek később). A legegyértelműbb dolog az, hogy bírni fogja-e a karakterünk, bár általában ezzel nincsen gond. Amin már kevesebben filózik az ember, az az, hogy megnézze, hogy a kétféle célpont közül melyik mit dob. Lehet az egyik 20 darab gyenge mob, amiből sok is van, a másik meg 35 ritka, de ha az a 35 például dobhat átokkönyvet, akkor természetesen érdemesebb azokat választani, hiszen ha csak egy darab is esik, már dupla haszon (azon kívül, hogy a megbízásért exp és yang is jár, a megölt szörnyek után is jön exp, yang, drop...) Persze a mobok droplistájához szükség van egy kis netezésre, de itt a wiki, így ezzel nem lehet gond, mindenki megtalálja, amelyik neki szimpi.
Ha a két választható célpont közül mindkettő dropja szánalmas, akkor érdemes aszerint dönteni, hogy a célpont mob csoportjaiban mik vannak még és azoknak milyen a dropja (lásd például sohan hegy elején lévő mobok, amikor elég közel kerülhetünk ismeretlen gyógyszer+t dobó szörnyekhez).
Előfordul, hogy pár szinten át ugyanazt a mobot is választhatjuk. Ilyenkor jól jön ha felhalmozzuk a megbízásokat és majd egybe csináljuk meg. (Például 20-as szint előtt nem sokkal háromszor egymás után lehet éhes tigrist választani.)
Sokan eladják a missziókönyveket, pedig szerintem nagyon hasznosak. Miközben csinálunk egyet mobokat ölünk, amiért alapból jár az exp és a drop, a végén meg ott a jutalom, ami szinttől független. Kellemes felüdülést jelenthet egy megszállottan szintelő 50-es karakternek, ha van egy olyan tekercse, hogy ölj meg 25 medvét (: Ennek a velejeárója mondjuk a hívásban megjelenő "lolikszdé egy 58as macikon szintel ikszdéikszdé". A kellemesen eltöltött pár perc után pedig megkapjuk a jutalmunkat, ami valószínűleg értéktelen lesz, de ugyanezt eljátszhatjuk normál és nehéz missziókkal is, amiknél már van esélye egy értelmesebb tárgynak is (gyógyszer+, ékkő, meg kismillió efféle). Profi missziókról meg szerintem nem kell beszélnem, a lungsamos megoldások jutalma sun-zi, lélekkő stb is lehet...
Gyakran esnek a játékosok abba a hibába, hogy nem tudják mi mennyit ér és hívása sem kapnak választ ezért hasraütve kitalálnak egy számot és mondjuk túl olcsón rakják ki a cuccot és akár többszázezret buknak, ami egy kisabb kari esetében elég kellemetlen (vagy túl drágán vesz meg valamit, mert azt hiszi, annyiba kerül, pedig mindenhol féláron adják...) Aki piacol, az piacoljon ésszel, tájékozódjon, nézegesse a map1-es boltokat, bár ez biztosan egyértelmű annak, aki olvas fórumot... Azok, akik pvp-s karaktert kezdenek, nehezebben szintelnek, sok poti megy el közben stb, rakják el mindig a boltjuk bevételének egy részét (mondjuk 10%-át). Így szép lassan összejöhet egy vésztartalék, amit szükség esetén elő lehet rántani zsebből. (Gondoljunk csak egy olyasmi esetre, mint amikor egy céh telket épít és a 60 fölötti karakterek leadják mondjuk a heti 500.000 yang adót. Utána kész a telek, adózás vége és mindenki él vígan tovább. Ha én félretettem volna heti 500k-t, amióta 60 fölé értem, akkor most lenne 8-10 millióm talonban, amit akkor sem hiányoltam túlságosan mikor céhes dolgokra szántam, ezért utána is megtehettem volna... és milyen jól jönne most az az összeg.) Persze mindenki eldöntheti magának, hogy hogyan spórol vagy gyüjtöget, de szerintem megéri.
Gyakran el kell döntenünk, hogy akarunk-e felszerelési tárgyat cserélni a karin. Jobb vértet, fegyvert, más bónuszú ékszert stb. Érdemes végiggondolni minden esetben, hogy valóban megéri? Mondjuk +12 védelemért eldobni 500 tp-t? Az ilyesmi kérdések sokszor karakterfüggőek, de ha a mostani példánkat nézzük, akkor vegyünk alapul egy 50-es mentát, aki 10 csoport feketeorkot simán beránt. Az 30 ork, az a 12 védelem meg mindegyik ütéséből levesz tizenkettőt, azaz nagyjából két talán három másodpercenként 360-al kisebbet sérül a karakter. Ha nincs +12 védelem, hanem 500 tp, akkor azt meg elég hamar leszedik róla, szinte nem is érezné (ellenben azzal a kis plusz védelemmel). Egyszerűen csak logikusan végig kell gondolni a dolgokat és számolgatni ha úgy kívánja a helyzet.
Tárgyak kovácsolásánál érdemes végiggondolni, hogy biztosan megéri-e rákölteni annyi yangot és a fejlesztési tárgyakat, mert a gyakorlati sikerességi esélyeket nézve jobban járhatunk anyagilag, ha kész terméket vásárolunk valakitől, de alacsonyabb szinten nem érdemes belemenni durva dolgok megvételébe. A map2-es fejlődés végéig egy gyengébb karakter is simán elvan +4 +5 +6-os cuccokkal, nem lesz sokkal gyorsabb, ha csillog mindene... Kövezésnél is érdemes ilyen módon intézni a dolgokat. Egy 1 hétig használt vértbe egyszerűen nem éri meg +3as követ belerakni, akkor sem ha magunknak ütjük. Minden vásárláskor számoljunk utána, hogy vajon vissza fogja-e hozni az árát (kamatostul).
Tárgyak fejlesztésénél érdemes odafigyelni még arra, hogy minden kovácsolható dolog 3 kategóriába sorolható. Az első ugyebár az, amikor csak +7-re és afölött kér fejlesztési tárgyat. A második kategória, amikor már +5-től kér, de a vége kagylós, illetve a harmadik kategória, amikor már gyöngyök kellenek +7-re és afölött. Például vértből a 42-es az utolsó, amihez nem kell gyöngy, ezért ha ebből sikerül szerezni egy jobbat, akkor kihagyhatjuk a 48-as és akár az 54-es vérteket, amiknek az ára elég horribilis tud lenni. (Az első kategóriából meg a 18-as szintű az utolsó, fegyverzet kereskedőnél is kapható és ha csinálunk egy +6-ost esetleg +7-est akkor nyugodtan el lehet vele fejlődni a 34-esig...) Megjegyezném még, hogy nem érdemes minden lecserélt felszerelési tárgyunktól azonnal megválni. Gondoljunk a jövőre, hogy csinálhatunk farmolásra kisebb karikat és akkor majd azoknak milyen jól fog jönni...
Amíg lehet, használjunk kis vörös italt. Utána amíg csak tudunk közepeset és csak akkor cseréljük nagyra, ha muszáj. "Mindenki" tudja, hogy ár / feltöltött TP arányban a kicsi éri meg a legjobban. Kiszámoltam, hogy melyik poti, mennyi yangért tölt fel 100 TP-t. A kicsi 10,6 a közepes 12 és a nagy 13,3 yang. Nem nagy különbségek, de hosszú távon akár milliókat is lehet spórolni vele.
Tudatos fejlődés, avagy kössük össze a kellemetlent a hasznossal! Sokan azért unják meg, mert céltalan az öldöklés, 35-40 felé kezd egyre több olyan helyzet kialakulni, amikor az ember már tényleg csak darál és darál és nézi, hogy mikor jön a következő státuszpont vagy szintlépés... Hasznosabb, ha nem csak azt nézzük, mi mennyi tapasztalatot ad, hanem a droplistáját is belekalkuláljuk a dolgokba. Sokan 30 fölött rohannak Seungryong völgybe, orkokat akarnak ölni, pedig map2-n vígan, szinte potifogyasztás nélkül tudnának fejlődni úgy, hogy sokkal nagyobb az esélye annak, hogy esik egy átváltoztató gömb, mint a zöld orkoknál.
Másik példa az íjászommal kapcsolatban: mindenki feketeorkokon fejlődik, csoportosan vagy anélkül, részletkérdés, közben vígan napoznak a deszkák a templom körül. Egy átokkönyv árán ha kell, kettő, esetleg három orkfogat is lehet venni, nem beszélve arról, hogy hullik az ismeretlen talizmán+, ami nekem majd íjak húzásánál +5-re fog kelleni. Lehet, hogy kevesebb a kapott tapasztalat, de összekötöttem a kellemetlent a hasznossal és nem csak ráraktam a bögrét a szóközre egy bo party-n, hanem kétféle dolgot is ütöttem, amiknek a jövőben hasznát veszem (vettem).
Ez persze lassabb fejlődéssel jár, ami több idő, a több idő meg több elolvasható készségkönyv, ami alacsonyabb szinten magasabb képességeket eredményez. Sokkal jobban megbecsülnek egy m7-m8 képességekkel rendelkező 45-ös karaktert, mint egy m3-m4-es 60 fölöttit, és teljesen mindegy, hogy drága a könyv, aki jó karit akar, az megszerzi az árát és olvassa.
Érdemes már előre kitalálni, hogy majd a távoli jövőkben mik a terveink, miket akarunk majd húzni, mit kell addigra megszerezni és az ilyesmi dolgokkal foglalkozni, az ezekhez tartozó mobokat (is) ölni.
A küldetések közül fontosnak tartom kiemelni a biológus kívánságait. Egyszerűen csinálni kell, mert lehet, hogy az első két jutalom nem túl nagy szám, (orkfogas és átokkönyves) de utána jön a +60 védelem és a +50 támadóérték és egyre jobb dolgok, amik túlságosan is hasznosak ahhoz, hogy alacsonyabb szinten ne törődjünk a biológussal. Panaszkodni persze lehet, hogy szintet léptem, 30 vagyok, de fekete orkokkal még nem bírok és hogy lesz így leadva az orkfog... Venni kell, ki kell termelni az árát, ha nem tudunk ütni magunknak (ha csak egyetlen értelmes +4es kő esik mondjuk map2-n, akkor annak az árából röhögve betárazhatunk orkfogból... és ez csak egy példa a sok közül.)
Mindenkinek szüksége lehet farmkarakterre, amivel anyagilag támogatja magát. Farmkari építésekről vannak leírások a fórumon, nem is áll szándékomban kitérni ezekre, de pár szót azért muszáj írnom, mert ha valaki a semmiből kezd mondjuk egy bm surát vagy sámánt, esetleg íjászt, akkor erősen ajánlott az efféle pénzszerzési mód bevezetése.
Sokféle farmkari létezik, amit én favorizálok csak sosincs türelmem megcsinálni, az egy 15-ös szintű karakter, ami a céhterületeken ("map3") az átkozott állatokból tud ütni 30-as fegyvereket (11 és 24 közti mobok dobják ezeket, tehát minden eshet neki) illetve map1-en mind az ötféle metin droppol neki (5, 10, 15, 20, 25) persze cucc kérdése, hogy pl a 25öst mennyire bírná, de ez a leírás most nem erről szól.
Egy másik típus, amivel elég sokat szórakoztam és szinte már garantált a hozam, az a medáloskari, 18-as vagy 22-es szinten, attól függően, hogy az ember akar-e minden képességére tenni 1-1 pontot vagy sem. Medálra mindig lesz vevő, kezdetben meg lehet élni egy ilyen farmból (csak türelem kérdése), ráadásul azzal is spórolhatunk, ha magunknak ütjük ki a lovunk fejlesztéséhez szükséges medálmennyiséget, hisz akkor nem kell yangot kidobni rá. 20 medál ára simán 3 millió fölé kúszhat, azt meg költhetnénk valami értelmesebbre (:
Van a sokak által ismert és kedvelt 35-ös, warlovas, aurás-mámoros, map2-es metinütő kari, de ez nem csak erre jó. A normál majokazi elején 35-től már eshet medál, így multifunkcióssá vált farmmal egyszerre lehet metint és medált ütni, kedvttől függően.
A farmkarik stílusának, méretének, helyének csak a képzelet szabhat határt. Én ha most megrekednék vagy érezném, hogy hamarosan anyagilag csődbe megyek, akkor egy wp surát kezdenék, amivel eleinte medált farmolnék a kezdőkaziba, utána map2-es metineket ütnék vele végül egészen 52-es szintig fejlődnék vele. Persze, mondani könnyű, de ez is csak idő kérdése, az meg van bőven. Egy 52-es wp sura penge+félelem+vértezés építéssel alkalmas lenne profi majmoknál medálütésre, dt-ben alternatív dropok beszerzésére, sohanon 55ös metinre, átokkönyv vagy gyógyszer+ beszerzésére stb stb... (Hozzáteszem, olvasni is lehet vele, hiszen nem másfélmillió egy kk neki) Ezzel a zárójeles mondattal el is érkeztem egy fontos gondolathoz: a farmkarakterek által ütött yang egy részét érdemes visszaforgatni a farmkariba! Nem feltétlenül arra gondolok, hogy olvassunk vele, de a felszerelési tárgyait lehet néha javítgatni / jobbra cserélni.
A horgászat és bányászat az a két dolog, amiket jómagam szinte utálok. Itt tényleg érvényesül az a közhely, miszerint a türelem rózsát terem. A horgászás egyszerű móka, nem kell mászkálni, lehet közben beszélgetni, enni a gép előtt, sokmindent. Bizonyos grillezett halakat jó áron el lehet adni, de szerintem egyedül a kagyló adja az igazi örömöt, de ez meg dilemmával jár: érdemes-e kinyitni, hátha egy drágán eladható gyöngy van benne vagy úgy ahogy van, menjen-e piacra?! Egy ismerősöm mesélte, hogy egyszer egy egész napnyi horgászás után a fél leltárnyi kagylóból kinyitott ötöt, de egyikben sem volt gyöngy, majd dühében kinyitogatta mindet és semmilye nem maradt, bukta az összeset. Aki úgy tervezi, hogy ilyesmivel keresné a kenyerét, az jó ha előre kitalál magának egy szabályt, például csak minden negyedik kagylót nyit, akkor jut is, marad is...
A bányászat már más tészta. Itt szükséges a tőke és hogy a szerver ne legyen kezdeti stádiumban (értsd: a fontosabb ércekhez legyenek kohók). Az olvasztásért kért yang nem egy horribilis összeg, viszont a gyémántot kivéve, kellenek kis kövek is (na ilyenkor milyen jó ha van egy metinütő farmkari és nem piacon kell mindig keresgélni). Az olvasztott termékek ára elég kellemes, sok lovaglással és csákányozással viszont sok yangot kereshetünk. A fontosabb ércekre érdemes utazni, olyan térképeken keresgélni, ahol többféle is előfordul, esetleg belekalkulálni, hogy találkozhatunk lecsapható metinkövekkel az erek keresgélése közben (sohan hegy ilyen hely mondjuk).
A saját buff sokszor kérdéses, de aki hosszabb távra tervez, annak nem árt (főleg ha feleségül is veszi). Mielőtt valaki ilyesmibe vágja a fejszéjét, végig kell gondolni, hogy meddig akarjuk használni, két vagy három buff skillt akarunk-e M-re húzni, feleségül akarjuk-e venni, stb... A végiggondolás oka ugyebár az, hogy csoportba lépni maximum 30 szintkülönbséggel tud két kari, házasodni meg max 15 szintkülönbséggel.
Mindenki maga dönti el, hogy akar-e költeni forintot a játékra vagy sem, de ha költünk, akkor nem árt okosan. Személy szerint én nem vagyok túlságosan eleresztve, de a tolvaj kesztyű tapasztalataim szerint egy nagyon hasznos dolog. Jól kihasználható, hogy acc-ra kerül, nem karakterre, tehát ha a nagykari accán van mondjuk egy medálos farm és egy 35-ös metinütő kari, akkor azoknak is ugyanúgy növeli a drop esélyét.
Ennek az egész "tudatos fejlődésnek" a legnagyobb előnye, hogy szinte kizárja az unatkozás, monotonitás lehetőségét. A célirányos haladás mindig más területekre sodorja majd a karaktert, mindig lesz mit csinálni azon kívül, hogy expexpexp, még magasabb szinten is ott lesz a többféle kis farmkari, amiket hasznosíthatunk bármikor. Remélem hasznos összefoglaló volt és lesz olyan, akinek segít (: